ورود کاربر

سورتینگ کشمش

دستگاه هوشمند سورتینگ کشمش

امروزه استفاده از سورتینگ کشمش مورد علاقه اکثر باغداران و صاحبان تاکستان انگور و تولید کنندگان کشمش است. کشمش یکی از محصولات مرغوب و بسیار پرطرفدار در کشور ما و سایر کشورها است. پس از دانه هایی نظیر پسته، کشمش از جمله تولیداتی است که صادرات گسترده ای را نیز دارد. در کنار تمامی فواید و مزایایی که کشمش از نظر غذایی به همراه دارد می تواند سود کلانی را نیز به تولید کننده منتقل کند به همین دلیل استفاده از دستگاه سورتر خشکبار از جمله سورتر کشمش که کیفیت محصول را تضمین کند می تواند فروش با قیمت بالاتر و عرضه محصول مرغوبتر را برای تولید کنندگان و فروشندگان این محصول تضمین کند.

انواع کشمش؛ شباهت ها و تفاوت ها

کشمش درواقع میوه خشک شده انگور است که بصورت دانه های مغذی و پرفایده موارد مصرف متفاوتی دارند. کشمش انواع زیادی دارد که هرکدام بسته به نوع انگور ظاهر متفاوتی دارند. کشمش سبز که اغلب در مخلوط آجیل مشاهده می شود حاصل خشک شدن انگور عسگری در سایه است به طوری که رنگ طبیعی آن تغییری نمی کند. انواع دیگر انگور شاهانی (انگور قرمز مجلسی) انگور بی دانه و با دانه نیز وجود دارند که می توانند تبدیل به کشمش های مرغوبی شوند، مانند:

تفکیک انواع کشمش بر اساس رنگ و اندازه

بطور کلی کشمش با کیفیت بستگی به مرغوبیت میوه انگور و طریقه خشک کردن آن دارد که با توجه به روش های سنتی و مدرن امروزه هرکدام علاقمندان و طرفداران خاص خود را دارند. بهترین نوع کشمش نیز نیاز به پاکسازی و سورتینگ خواهد داشت تا کیفیت و مرغوبیت آن را افزایش داده و همچنین کمترین میزان دور ریز را داشته باشد؛ به این نحو می تواند علاوه بر ایجاد ارزش افزوده برای خریداران نیز پرطرفدارتر باشد.

نحوه سورتینگ سنتی کشمش

در گذشته بیشتر محصول کشمش بصورت دستی به اصطلاح پاک شده و شستشو داده می شد. احتمال جا ماندن اضافاتی همچون چوب و یا دم کشمش و همچنین عدم دقت در سورت دسته بندی کشمش نیز همواره وجود داشت. نحوه خشک کردن کشمش در گذشته در هوای آزاد و بدون استفاده از لوازم استریلیزه بوده که نشست گرد و خاک و یا نفوذ حشرات را به همراه داشته است.

هنگام شستشوی کشمش نیز امکان نفوذ آب،‌ کاهش کیفیت و تغییر طعم کشمش وجود داشت. اما بطور کلی فروش فله‌ای کشمش و عدم توجه به بسته بندی مرتب و بهداشتی نیز عاملی بوده است که لزوم سورتینگ کشمش را برای تولید کنندگان و نیز مصرف کنندگان چندان ضروری نساخته است. اما امروزه با توجه به تغییر الگوی مصرف، اغلب مردم علاقمند به مصرف مواد غذایی هستند که از هم از نظر ظاهری و هم از نظر کیفیت در سطح عالی باشند. کشمش های یک دست، هم اندازه و در بسته بندی های مشخص و مرتب می تواند در سهولت مصرف و افزایش ماندگاری مؤثر باشد. به این ترتیب امروزه استفاده از انواع دستگاه سورتینگ کشمش و سایر دانه ها رواج بسیاری را در صنعت خشکبار پیدا کرده است.

معرفی دستگاه کالر سورتر

سورتینگ کشمش انواع متفاوتی دارد که هرکدام بنا بر معیار خاصی سورت دانه‌ها را انجام می دهند. یکی از مهمترین و پرکاربردترین دستگاه ها برای سورت انواع دانه ها و همچنین سورت کشمش دستگاه کالر سورتر است. در این دستگاه رنگ، ملاک جداسازی است. به این ترتیب کشمش های سبز از سایر رنگ ها نظیر سیاه و قهوه ای و قرمز جدا شده و کشمش های یکدست و هم شکل باقی می مانند.

با استفاده از دستگاه کالر سورتر کشمش می توانید در حجم انبوه و با کیفیت و درصد ناخالصی کمتر از ۱ درصد کشمش ها را سورت نمایید. این دستگاه همچنین سایر ضایعات نظیر سنگ، شاخ و برگ، قطعات پلاستیک و حشرات را نیز از کشمش جدا کرده و محصولی مرغوب و قابل قبول را به بازار عرضه می سازد. این دستگاه مجهز به دوربین های قوی است که شکل و رنگ دانه ها را به سرعت تشخیص داده و آنها را از یکدیگر تفکیک می کنند و آنها را در ۲ یا ۳ دسته قرار می دهند. به این ترتیب کشمش درجه ۱، درجه ۲ و کشمش درجه ۳ به تفکیک در دسته بندی های متفاوت قرار گرفته و با بسته بندی و قیمت متفاوت به بازار عرضه می شوند.

قیمت کشمش در بازار بر اساس کیفیت آن

همان طور که توجه دارید انواع مختلفی از دستگاه‌های سورت وجود دارد. برای انتخاب بهترین نوع دستگاه سورتینگ راهنمای انتخاب و خرید دستگاه سورتینگ را مطالعه بفرمایید.

تاثیر سورتینگ کشمش بر تولید در مقایسه با سورت سنتی

در گذشته تولید کشمش فرایندی طولانی مدت و کاملا طبیعی بوده است. استفاده از روشهایی همچون روش تیزابی که در آن با استفاده از مواد شیمیایی برروی سطح انگور آنها را خشک می کردند، در این مورد بسیار مرسوم بوده است. همچنین دسته بندی، سورت و جداسازی کشمش نیز فرایندی متوالی و به هم پیوسته بود.

معمولا در کنار تاکستان ها و باغات انگور محلی مخصوص خشک کردن و تولید کشمش وجود داشت. گاه طی کردن تمام فرایند تا نهایی شدن محصول و عرضه آن به مشتری مدت زمان بسیار طولانی طول می کشید. این روش هم تعداد افراد زیادی را درگیر می کرد و هم زمان زیادی صرف انجام سورت سنتی می شد. سورت و درجه بندی کشمش در گذشته چندان حرفه ای انجام نمی شده و اکثر این اقدامات بصورت دستی و استفاده از یکسری ابزار ابتدایی همچون صافی بوده است.

امروزه با استفاده از روش های صنعتی کشمش در حجم انبوه تولید شده و سپس بصورت کاملا حرفه ای و مکانیزه سورت می شود. درجه بندی دقیق کشمش تولید شده توسط ماشین سورتینگ با دقت بالا باعث شده است تا بسته بندی و عرضه این نوع محصول با درجه اطمینان بالایی انجام شود. به این ترتیب نحوه قیمت گذاری کشمش با توجه به سطح کیفیت آن و میزان رضایت مشتریان از خرید این محصول تا حد بسیار قابل توجهی افزوده می گردد.

دستگاه آی سورتر ساخته شده توسط شرکت نوژان

تفاوت قیمت سورتینگ سنتی و سورتر هوشمند

بازار فروش کشمش سورت شده همواره بسیار پررونق تر از کشمش های فله است. امروزه اغلب افراد تمایل دارند اقلام مرغوب با درجه کیفیت بالا را خریداری کنند و برای همین منظور حاضر هستند تا مبالغ بالاتری را نیز پرداخت کنند. به این ترتیب می توان گفت با استفاده از سورتینگ هوشمند کشمش و درجه بندی و بسته بندی محصولاتی نظیر کشمش حاشیه سود بالاتری را نسبت به بسته بندی های فله و بدون درجه بندی خاص خواهید داشت. بخصوص بسیاری از کشورها نیز تمایل دارند تا کشمش را در بسته بندی های مناسب و بصورت سورت شده خریداری کنند.

حفظ استانداردهای جهانی باعث می شود تا امکان صادرات موفق این محصول را نیز داشته و به این ترتیب امکان ارزآوری را نیز داشته باشید. استفاده از دستگاه های سورتر هوشمند و صنعتی باعث می شود تا در مدت زمانی بسیار کوتاه تر از روش های سنتی و با بکارگیری نیروی انسانی کمتر محصولات کشمش را در حجم بسیار انبوه سورت کرده و با درجه کیفی بسیار بالا و مورد قبول روانه بازار سازید. فروش مطمئن و محصول رقابتی می تواند بازگشت سرمایه شما را تضمین کند.

برای تعیین نوع و تعداد کانال دستگاه سورتر مورد نیازتان می‌توانید از ابزار رایگان راهنمای انتخاب دستگاه سورتر استفاده کنید.