ورود کاربر

عبور دانه های بادام درون دستگاه کالر سورتر

کالر سورتر

ابتدا پیش از آنکه به معرفی دستگاه کالرسورتر پرداخته شود، بهتر است با معنی کلمه سورت آشنا شویم، سورت یک کلمه انگلیسی است و در فارسی به معنی مرتب کردن و جدا کردن به کار می‌رود. دستگاه کالر سورتر یا سورتر لیزری در صنایع و کارگاه های مختلف مورد استفاده قرار می‌گیرند این دستگاه وظیفه دسته بندی محصولات از نظر وزن، رنگ و اندازه و… یا مسئولیت جداسازی ضایعات از محصول مورد نظر را دارند. این دستگاه به دلیل دقت بالا بیشتر برای محصولات غذایی از جمله خشکبار و حبوبات و غلات استفاده می‌شوند، اما در صنایع و معادن نیز کاربرد دارند.

نحوه کارکرد دستگاه کالرسورتر

دستگاه کالرسورتر بدین گونه است که محصولات مورد نظر، نظیر دانه های برنج را از یکدیگر جدا می کند یا ضایعات را از محصولات جدا کند، برای این فرایند دستگاه های کالرسورتر به روش های مختلفی عمل می کنند که دو مورد از عمده ترین آنها عبارت اند از:

سورتر لیزری یا کالرسورتر

دستگاه کالرسورتر امروزی جزء پیشرفته ترین دستگاه های سورتینگ هستند. در واقع استفاده از لیزر ربطی به تشخیص این دستگاه نداشته و دستگاه کالر سورتر، محصولات را به کمک دوربین تشخیص می دهد. در بعضی از این موارد دستگاه دارای یک سنسور لیزری نیز می باشد که به تشخیص وجود یا عدم وجود محصولات کمک می کند. اما به طور کلی دستگاه کالر سورتر، به نام سورتر لیزری نیز شناخته شده است. این مسئله می تواند یکی از دلایلی باشد دستگاه های کالرسورتر را سورتر لیزری می نامند. حال به برخی از توانمندی های دستگاه های کالرسورتر لیزری اشاره می کنیم تا با دستگاه کالر سورتر و نحوه سورتینگ محصولات بیشتر آشنا شده و قابلیت های این دستگاه را بشناسیم.

سورتینگ محصولات کشاورزی با سورتر لیزری

این دستگاه توانایی تشخیص ضایعات از محصولات اصلی را دارد. دقت این دستگاه به قدری است که می تواند ریزترین مواد را از یکدیگر جدا سازد و همچنین توانایی تشخیص محصولات سالم از غیر سالم را نیز دارد. بنابراین، می توان با آسودگی خاطر دانه ها را از سایر مواد زائد جدا کرده و همچنین آنها را براساس درجه کیفیتشان دسته بندی نمود.

نکته مهم دیگر این است که دستگاه های کالرسورتر قدیمی تر، به اشعه لیزری مجهز نبودند و امکان انواع خطاها وجود داشت. اما دستگاه های کالرسورتر لیزری باعث شده اند تا میزان خطا به میزان زیادی کاهش یابد.

دستگاه مینی کالر سورتر

دستگاه مینی کالرسورتر نوع کوچک تر دستگاه کالرسورتر می باشد و بیشتر برای کارگاه های کوچکتر یا حتی مشاغل خانگی مثل بسته بندی مورد استفاده قرار می گیرد. از ویژگی های این دستگاه میتوان به موارد زیر اشاره کرد:

مولتی کالرسورتر

مولتی کالرسورتر نوعی از دستگاه کالرسورتر است که با داشتن برخی ویژگی ها نسبت به سایر دستگاه ها پیشرفته تر و کامل تر محسوب می شود. در اینجا به برخی از ویژگی های دستکاه مولتی کالرسورتر اشاره می کنیم:

دستگاه مولتی کالرسورتر به دلیل مجهز بودن به دوربین های قوی به راحتی قادر است موارد فوق را انجام داده و اغلب توصیه می شود این دستگاه را تهیه کنید. دستگاه های کالرسورتر را با توجه به نوع محصول خود و با مشورت متخصصان در این زمینه انتخاب کنید.

سورت کردن انواع دانه ها با کالر سورتر

دستگاه کالر سورتر برای چه محصولاتی مناسب است؟

ابتدا دستگاه های کالر سورتر برای سورتینگ برنج ساخته شد که برنج ها را بر اساس اندازه جداسازی کند. اما به مرور زمان این دستگاه ها پیشرفت کردند و برای جداسازی محصولات دیگر مانند حبوبات و خشکبار و … نیز به کار رفتند. در کل دستگاه کالر سورتر برای محصولاتی مانند کشمش، برنج، و اکثر غلات و حبوبات به کار میرود. قبل استفاده از دستگاه کالرسورتر برای سورت کردن محصولات نامبرده شده ببینید که دستگاه در برخی از محصولات محدودیت نداشته باشد، چرا که امکان دارد دستگاه توانایی سورت کردن برخی محصولان را نداشته باشد. برای مثال دستگاه کالر سورتر برای جداسازی پسته مناسب نبوده و برای اینکار از روشهای هوشمند پردازش تصویر یعنی سورتر پسته استفاده می شود.

همان طور که توجه دارید انواع مختلفی از دستگاه‌های سورت وجود دارد. برای انتخاب بهترین نوع دستگاه سورتینگ راهنمای انتخاب و خرید دستگاه سورتینگ را مطالعه بفرمایید.

بهترین برندهای دستگاه کالر سورتر در دنیا

بزرگترین کشور تولید کننده دستگاه کالرسورتر کشور آمریکا و بعد کشورهای اروپایی می باشد و اخیرا کشور چین نیز به این تولید کننده های بزرگ اضافه شده است. خوشبختانه ایران نیز توانسته در تولید دستگاه های کالرسورتر پیشرفت کند و حتی دستگاه هایی نیز تولید کند، قیمت دستگاه کالرسورتر از حدود ۱۰۰ میلیون شروع میشود تا حدودا ۴۰۰ میلیون هم میرسد. این مقدار قیمت تقریبی بوده و برای به دست آوردن قیمت دقیق تر باید با شرکت های تولید کننده یا واردکننده دستگاه های کالرسورتر تماس بگیرید.

برای تعیین نوع و تعداد کانال دستگاه سورتر مورد نیازتان می‌توانید از ابزار رایگان راهنمای انتخاب دستگاه سورتر استفاده کنید.