ورود کاربر

ماشین سورت

ماشین سورت؛ انواع و کاربردها

ضرورت استفاده از ماشین های سورت

فرایند سورتینگ بخصوص پیش از مرحله انبارداری اهمیت بسیاری دارد. چرا که باعث سهولت این پروسه می شود. استفاده از ماشین سورت، بخصوص در کالاهای مصرفی و مواد غذایی فسادپذیر تا حد زیادی از ضایعات و تلفات مواد غذایی جلوگیری می‌کند. یک انبار یا مرکز تحقیق به خوبی سورت شده. اگر سیستم مرتب سازی پیشرفته‌ای در اختیار داشته باشید سریع‌تر و راحت‌تر می‌توانید موجودی انبار را تهیه کرده و آن را ذخیره سازی کنید. نیازی به این یادآوری نیست که به این ترتیب امکان بازاریابی و دستیابی به مشتریان نیز بسیار راحت‌تر خواهد بود. همچنین حمل بار به مقصد و به دست مشتریان نیز بسیار سریع‌تر صورت می‌گیرد.

خط کامل فراوری و سورتینگ محصولات کشاورزی

انواع ماشین های سورت

استفاده از دستگاه های سورتینگ یا سورتر بسته به هدف نهایی از انجام سورت است. بنابراین می توان انواع ماشین سورت را بسته به نوع نیاز و محصولات قابل تفکیک دسته بندی نمود.

این دسته‌بندی به نوع محصولی که قرار است سورت شود بستگی دارد. شکل ظاهری، اندازه، رنگ‌بندی، وزن و سایر مشخصات ظاهری محصول در تعیین نوع دستگاهی که باید در هر مورد خاص استفاده شود تاثیرگذار است. مثلا سورتینگ میوه دستگاهی است که یا میوه‌ها را به صورت مکانیکی و بر اساس اندازه جدا می‌کند یا با استفاده از پدهای مکانیکی این کار را انجام می‌دهد. از طرفی سورتینگ برنج به صورتی کاملا متفاوت انجام می‌شود. ورودی برنج به دستگاه شامل تعداد بسیار بیشتر و دانه‌های کوچکتر است. به همین دلیل فرایند جداسازی آن باید متفاوت باشد. برای این کار از روش‌های بادی استفاده می‌شود. سورت برنج معمولا به کمک سورتر لیزری انجام می‌شود. سخت‌ترین نوع سورتینگ مربوط به محصول پسته است که دارای شکل ظاهری پیچیده و رنگ چندگانه و همچنین انواع بسیار مختلفی است. به همین دلیل با کالرسورتر قابل جداسازی نیست. برای سورتینگ پسته می‌توان از دستگاه سورتر هوشمند استفاده کرد.

 1. ماشین سورتینگ نوری یا سورتر لیزری
 2. این نوع دستگاه برای دانه‌های حبوبات و آجیل مناسب‌تر است. الگوریتم تصویر پیشرفته، که می‌تواند الگوریتم خاص را با توجه به مواد مختلف مرتب سازی کند. این معیارها می‌تواند براساس رنگ، شکل و اندازه آنها باشد. دوربین‌های تمام رنگی تعبیه شده در این نوع دستگاه‌ها، به سیگنال‌های تصویر تبدیل می‌شوند و سپس سیگنالها را به یک سیستم پردازش تصویر اختصاصی منتقل می‌کنند. CCD سیستم بینایی را از طریق دوربین‌های با وضوح ۰.۰۱ میلیمتر مربع که می‌توانند تفاوت‌های رنگی و نقص‌های ظریف را با موفقیت شناسایی کنند. پیکسل‌ها با کیفیت بالا می‌توانند جزئیات مربوط به هر دانه را تشخیص داده و آنها را از یکدیگر تفکیک کنند.

  سورتر لیزری یا کالر سورتر دستگاهی است که معمولا برای دانه‌های ساده‌تر مثل برنج و گندم استفاده می‌شود. کالر سورتر برای مغز پسته هم استفاده می‌شود ولی بهترین و دقیق‌ترین روش استفاده از سورتر مغز پسته به صورت هوشمند و با هوش مصنوعی است که میزان خرابی و هزینه را به حداقل ممکن می‌رساند.

 3. ماشین سورتینگ تسمه‌ای
 4. این نوع دستگاه سورت با وجود تسمه‌های نقاله به یکدیگر متصل شده اند. حجم زیادی از اقلام از دو طرف تسمه عبور کرده و سورت می شوند. سورتینگ مواد در اندازه های کوچک و متوسط و محصولات شکننده و قابل تخریب می توانند از این نوع ماشین سورت استفاده کنند. تسمه‌های موجود در این نوع دستگاه قابل تنظیم به ابعاد و اندازه‌های مختلف هستند. ماشین سورت تسمه ای به دو صورت ضربدری و تسمه افقی موجود است که هرکدام کارایی و اهداف مشخص خود را دارند.

  سورتینگ میوه و محصولات کشاورزی بزرگ به صورت نیمه اتوماتیک

 5. ماشین های سورتینگ تلفیقی
 6. این نوع ماشین سورت صرفا برای تلفیق مواد تک خطی از بخش های مختلف و انتخاب دانه‌های سالم قرار گرفته برروی پالت است. قابلیت تنظیم دستگاه و بررسی محصولات از جنبه‌های مختلف ازجمله ویژگی‌های این نوع دستگاه سورتینگ است.

 7. حس گر‌های ماشین سورتینگ
 8. حس‌گرها معمولا در ماشین سورت نوری و برای طبقه بندی نوری و ضبط تصاویر اشیاء بکار برده می شوند. تا به این ترتیب دستگاه تشخیص دهد که دانه‌ها مورد قبول هستند و یا باید رد شوند. مرتب سازی بوسیله دوربین و با استفاده از لیزر با طول موج‌های متناسب با هر نوع ماده باعث می شود که دوربین‌ها و سنسورهای لیزر به وضوح تفاوت میان اجسام موجود در دستگاه را تشخیص داده و سپس با استفاده از اشعه ماوراء بنفش نقص‌های کوچک و جزئی را نیز کشف کرده و آنها را از سایر مواد جدا سازند.

  دوربین‌های تک رنگ که سایه‌های خاکستری را از سفید تشیخص می‌دهند و می‌توانند هنگام سورت، محصولات ناقص را تشخیص دهند. همچنین دستگاه های با دوربین‌های رنگی پیچیده و وضوح رنگ بالا قادر به تشخیص میلیون‌ها رنگ و تشخیص بهتر نواقص ظریف موجود در محصولات هستند. ماشین سورت نوری همچنین دارای یک نرم افزار هوشمند است که رنگ، اندازه، شکل و محل نقص را تشخیص می‌دهد. برخی از دستگاه های سورت حتی به کاربران اجازه می دهد که محصولات معیوب را براساس سطح معایب دسته بندی و درجه بندی کنند. برای مثال دستگاه سورتر پسته قادر است انواع پسته مانند پسته دربسته یا پسته پوست‌دار را از پسته مرغوب جدا کند.

  انتخاب تجهیزات سورتینگ داشتن اطلاعات درباره جزئیات سورتینگ ممکن است کار دشواری باشد اما اغلب صاحبان کسب و کار و تجارت‌های مرتبط ملزم به کسب اطلاعات دررابطه با انواع ماشین سورت و کارایی آنها هستند تا به این نحو بهترین گزینه و مناسبترین دستگاه را تهیه و مورد استفاده قرار دهند.

  دستگاه سورتینگ آی سورتر برای جداسازی محصولات

  همان طور که توجه دارید انواع مختلفی از دستگاه‌های سورت وجود دارد. برای انتخاب بهترین نوع دستگاه سورتینگ راهنمای انتخاب و خرید دستگاه سورتینگ را مطالعه بفرمایید.

برای تعیین نوع و تعداد کانال دستگاه سورتر مورد نیازتان می‌توانید از ابزار رایگان راهنمای انتخاب دستگاه سورتر استفاده کنید.